یک پایگاه خبری به نقل از یک مقام آگاه و طرف مشاوره دولت آمریکا گزارش داد شاید جو بایدن در نشست مجازی کنفرانس امنیتی مونیخ قصد خود برای بازگشت آمریکا به برجام را اعلام کند

پایگاه خبری دیپلماتیک به نقل از یک مقام آگاه گزارش داد که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ممکن است روز جمعه در نشست مجازی کنفرانس امنیتی مونیخ قصد خود برای بازگشت آمریکا به برجام را اعلام کند.

به گزارش ایرنا به نقل از لورا روزن در تارنمای دیپلماتیک‌، بایدن قرار است روز جمعه در ساعت ۱۱ و ربع به وقت واشنگتن در نشست مجازی کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی کند. این پایگاه خبری به نقل از یک مقام آگاه و طرف مشاوره دولت آمریکا گزارش داد که بایدن ممکن است قصد خود برای بازگشت آمریکا به برجام را اعلام کند.

خبر رسانه‌های آمریکا درباره احتمال بازگشت آمریکا به برجام در حالی است که جمهوری اسلامی ایران با بیان موضع شفاف خود تاکید کرده که لغو تحریم‌های ظالمانه و اجرای تعهدات طرف‌های دیگر تنها راه حفظ برجام است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه تاکید کردند که جمهوری اسلامی این بار با وعده قانع نخواهد شد.

ایشان تأکید کردند: اگر عملِ طرف مقابل را ببینیم، ما هم عمل خواهیم کرد و این بار، جمهوری اسلامی با حرف و وعده قانع نخواهد شد.

روحانی رییس جمهوری ایران نیز در گفت وگوی تلفنی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان با او تاکید کرد، اروپا اگر واقعا به دنبال حفظ برجام و اهداف آن است باید در عمل آن را ثابت کند و تنها راه حفظ برجام لغو تحریم‌های غیرانسانی آمریکا است.

“لورا روزن” خبرنگار آمریکایی نویسنده گزارش دیپلماتیک در عین حال خاطرنشان کرد که برخی کارشناسان امور ایران بر این باورند که صرف اعلام قصد آمریکا برای بازگشت به برجام ، برای تعلیق برنامه ایران برای کاهش همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کافی نیست.

مقام آگاه یاد شده گفت به نظر او تا زمانی که بایدن دستور اجرایی در زمینه قصد خود برای بازگشت به برجام صادر نکند و تدابیری اقتصادی برای اثبات قصد خود اجرا نکند چنین حرف‌هایی برای قانع کردن ایران به تعلیق برنامه خود برای کاهش همکاری با آژانس کافی نخواهد بود.

اشاره این رسانه آمریکایی به اجرایی شدن قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سه‌شنبه آینده برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است. این در حالی است که دکتر روحانی رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه با بیان اینکه پروتکل الحاقی همانطور که از اسم آن هم مشخص است الحاق به آنچه که قبلا بوده شده است تاکید کرد: پادمان اجرا خواهد شد و بازرسان آژانس هستند و آنها می توانند نظارت کنند و مشکلی در این جهت نداریم.

بایدن همچنین قرار است روز جمعه در نشست مجازی سران گروه-7 به میزبانی بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شرکت کند. در همین حال،”جف راتکه” مقام سابق وزارت خارجه و کارشناس روابط آمریکا و آلمان به خبرنگار دیپلماتیک گفت دولت آلمان مشتاق همکاری با دولت بایدن در تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای است؛ توافقی که دولت ترامپ با خروج از آن در سال 2018 (اردیبهشت 97) تحریم‌های ضدایرانی و یکجانبه آمریکا را مجددا برقرار کرد.
شورای امنیت ملی آمریکا از پاسخ به این سوال که آیا بایدن در سخنرانی روز جمعه خود در کنفرانس امنیتی مونیخ از قصد و نیت آمریکا برای بازگشت به برجام سخن خواهد گفت ، خودداری کرده است.